Daha atletik olmanın anahtarı kalça kaslarının aktivasyonunu artırmaktır.

Performans sporcuları için kalça fonksiyonunun iyileştirilmesi kassal kontrol ve fonksiyonel hareketlerin kalitesini artırır.  Sprint , sıçrama, sıçrama sonrası yere düşüş ve  yön değiştirme fonksiyonlarını geliştirir.

Peki bu faktörleri geliştirmek için en iyi kalça hareketleri hangisidir ? Bunun cevabını bilim 1600′ dan fazla set ve 80 hareketten oluşan bir araştırmayla yanıtladı!

Kalça kasının güçlenmesi ne fayda sağlıyor ?

Kalça aktivasyonunu artırmak sıçrama sonrasında yere düşüşte dizin içeri dönmesine (valgus) engel olur. Bu ACL (çapraz bağa) binen yükü azaltır ve sıçrama sonrası tekrar patlayıcı olmanızı sağlar.

Genel core kası olarakta adlandırılır bu şekilde hareketlerin kalitesini artırır ve alt ekstremiteyle üst ekstremite arasında köprü görevi görür. Bu sakatlıkların engellenmesi ve daha hızlı hareketler uygulaması için çok önemli bir faktördür.

 

Sürat için en önemli aşamaların başında gelen, en yüksek hıza ulaşmak için yapılan ivmelenmede neredeyse %100 devreye girer bu yükü diğer kaslarla paylaşır.

 

Postürünüz (duruş) ne kadar sağlıklıysa sakatlıklardan o kadar uzak kalırsınız .Kalça kasının güçlü olması omurga ve diğer yapıların sağlıklı bir şekilde durmasını sağlar.

En iyi 10 Kalça Hareketi !

Örnek Genel Bacak Kuvveti Antrenmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz