Advertisement

Latissimus dorsi (büyük sırt kası) obliklerden başlayarak yukarı doğru genişleyen kastır.Vücut geliştirme yapanlar bu kası üçgen görünüm ve omuzları daha geniş göstermek için bol bol çalışırlar.

Bu kasın en önemli görevi omuza ekstansiyon yaptırmak yani kolu geriye çekmektir.

Barfiks, Lat puldown, Dambıl ve halter row hareketlerinde olduğu dirseklerin hareket boyunca gövdeye çekmeye çalışırsınız.

 

Advertisement

Bu kası eğitilmesi için bir çok çekiş hareketini farklı açılarla yapılması önerilir.Bu hareketlerden biride Lat Pulldown makinesinde yapılan çekiş hareketidir.Ancak hangi kavramanın en iyi sırt kasların aktivasyon sağladığı bilinmemektedir.

Bir çalışmada on beş erkek dar, orta ve geniş tutma yerleriyle lat çekişinde maksimum 6 tekrarla setler gerçekleştirildi. Lats için kavrama genişlikleri arasında benzer EMG aktivasyonu vardı. Toplu olarak orta tutuş, geniş tutuşa kıyasla bazı küçük avantajlara sahip çıktı. [1]


Diğer çalışmalar, pronasyonlu kavramanın (avuç içi öne bakan) supained bir tutamağa (avuç içi arkaya bakana) göre daha büyük lat aktivitesine neden olduğunu bulmuştur. Bu bulgulara dayanarak, kavrama genişliğine bakılmaksızın, sırt kaslarının maksimal olarak harekete geçirilmesi için avuç içleri öne doğru açılmış bir kavrama ile aşağıya doğru bir çekme önerilir. [2, 3, 5]


Boyuna makineyi çekmeninde belli zararlarının olduğu kanıtlanmıştır.Bunun için aleti öne doğru çekişi tercih edin. [4]


ARAŞTIRMALAR
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24662157
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20543740
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12423182
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19855327
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24245055

Advertisement

2 YORUMLAR

  1. Herşey için teşekkürler. Aralıksız sıkı takibinizdeyim. Sosyal medyada yapmış olduğunuz sürekli aktif paylaşımlarınızdan ciddi anlamda aitifade ediyorum.

Bir Cevap Yazın