İzometrik cümlesi ölçüleri aynı olmak demektir.Bu bir kasılma şeklidir.Genelde diğer iki kasılma tipi konsantrik ve eksantrik kasılma bilinir.Konsantrik kasılma kasın kısalarak kasıldığı diğer deyişle biceps bükme yaparken ağırlığı kendinize doğru çektiğiniz kısım eksantrik kasılma kasın uzayarak kasıldığı yani ağırlığı aşağı doğru hareket ettirdiğiniz kısımdır.

İzomerik kasılmalar ağırlığı bir açıda sabit tutarak hiç hareket ettirmeden ya da en az hareketle kası çalıştırmaktır.En ünlü örneği Plank hareketidir.Plankta belli bir sürede sabit pozisyonda beklersiniz.Genelde geçmek bilmeyen bir zaman gibi gelir.Çünkü izometrik çalışmalar gerçek bir güç ister..

FAYDA #1:Kas Aktivasyonu

Hareket sırasında kaslar işe ne kadar motor ünite dahil ederse o kadar kuvvetli kasılırlar.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki izometrik egzersizler motor ünite senkronizasyonunu %5 artırıyor[1]. Bu kasların tam potansiyelinde çalışarak daha yüksek bir kuvvete sahip olması anlamına geliyor.

FAYDA #2:Rehabilitasyon

İzometrik egzersizlerin diğer faydası kas iyileşme sürecini önemli oranda hızlandırmasıdır.Ameliyat olduktan veya sakatlandıktan sonra kaslarınız dinlenmeye ihtiyaç duyar.Ancak uzun bir dinlenme vermek kasın eski gücünü toparlamasını geçiktirir.İzomerik egzersizler kasları ve eklemleri yavaş yavaş rehabilite etmek için çok fazla bir zorlama oluşturmadan kuvvetlendirir.Özellikle kemik sorunları olan veya yaşlı olan ve artık çok yoğun antrenman yapmak istemeyenler için idealdir.

FAYDA #3:Kas Boyutunda Artış

İzometrik egzersizler kas kuvvetinde olduğu gibi kas boyutunda değişliği neden olur.Yarattığı uzun süreli yüksek gerilim kaslarda çeşitli kimyasallar ve bileşikleri salgılatır.Araştırmalar, kasta kasılmaları uzun süre tutmanın büyümenin en iyi yolu olduğunu gösterir.

FAYDA #4:Eksikleri tamamlamak

Bir haltercinin tek hedefi ağırlığı yerden alıp yukarı kaldırmaktır.Kaslar bir ucundan diğer ucuna her zaman aynı kuvvette değildir.Ağırlığı kaldırırken kasın zayıf bir noktası halterciyi daha fazla zorlayabilir çünkü bazı noktalar yapışkan noktalardır.Yeterli motor ünite katılımı sağlayamayan bölgelerdir.İşte tam bu noktada kuvvetsiz bölgeleri güçlendirmek için izometrik egzersizler biçilmiş kaftandır.

FAYDA #5:Ekipmana Gerek Yok

En sevdiğim faydası budur.İster seyahate çıkın ister bir salonuna kayıtlı olmayın her zaman yapabileceğiniz çalışmaları içerir.İzometrik egzersizler bir ağaça,sandalyeye veya işi daha da zorlaştırmak istiyorsanız bir pilates topu üzerinde yapılabilir.

FAYDA #6:Her yerde uygulanabilir

Evde, parkta, spor salonunda hatta iş yerinizdeki ofisinizde bile bu hareketleri yapabilirsiniz.Bu egzersizler çok yönlü kazanım sağlayarak her yerde uygulanabilir.

 

FAYDA #7:Her Kas Grubunu Çalıştırabilirsiniz

Karın bölgesi için Plank ve varyasyonları, bacaklar için köprü pozisyonunda ve duvarda squat pozisyonunda sabit duruşlar, göğüs ve kollar için yer çekimine yaklaştınız şınav pozisyonunda duruşlar.

FAYDA #8:Esneklik Artışı

İzometrik egzersizlerin bilinmeyen bir yönüdür.Bu egzersizler size daha geniş hareket aralığı sağlayabilirler.Örneğin; Plank yaparken karın kaslarınız yer çekimine karşı direnç uygular bu kısımda kaslarınız bir kısım esneme yeteneği kazanır.

FAYDA #9:Düzelen Akıl Sağlığı [2]

Tüm egzersizler gibi izometrik egzersizlerde beyinde belli tepkimelere yol açar.Fiziksel aktivite, beyinde endorfin olarak bilinen kimyasalları serbest bırakmasına neden olur.Endorfin olmadan mutlu olamazdık.Bu nedenle kaygı ve depresyondan muzdarip olan insanlar egzersiz konusunda belirli bir rahatlama seviyesi bulabilirler. İzometrik egzersizler aslında, depresyon, kaygı ve üzüntü, acı veya stres duyguları ile ilgili diğer zihinsel sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

ARAŞTIRMALAR

1: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11717228

2:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273886/

Bir Cevap Yazın