Advertisement

  • Şınav ve varyasyonları, üst vücut kuvvetini ve dayanıklılığı geliştirmek en iyi yollardan biridir.
  • Şınav hareketi kendi vücut ağırlığınızla hiç bir alete gerek duymadan yapabileceğiniz harika bir harekettir.
  • Şınav hareketi sadece göğüs ve arka kol kaslarınızı çalıştırmaz aynı zamanda hareket boyunca ellerinizin üzerinde plank hareketi yapmış olursunuz bu da karın kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlar. Çünkü karın kaslarının en önemli görevi gövdeyi dik tutmaktır.

Hızlı ve yavaş yapılan Şınavların kas aktivasyonuna etkisini inceleyen bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada  22-27 yaşları arasındaki genç erkekler kullanılmış ve hareketlerin yapılışları Saniye sürat cinsinden itme hızlarıyla karşılaştırılmıştır.

(~ 1.67, ~ 2.14s ve ~ 2.63 idi.)

Sonuç olarak yavaş hızda yapılan şınavın yorgunluğu azalttığı ve buna bağlı kas aktivasyonunu arttırdığı bulunumuştur. Aksine hızlı olarak yapılan şınav maksimum itme sayısını arttırır, ancak kas aktivasyonunu azaltır.

Advertisement

Bu yüzden üst kaslarınızın kuvvetini ve hacmini artırmak istiyorsanız durakmasalı şınavı tercih etmelisiniz! Burada şınav hareketini yaparken göğüsünüzün yere yaklaştığı kısımda statik bir duruş sağlarsınız ve 2-3 saniye bu pozisyonu korursunuz ardından hızlı bir itme gerçekleştirirsiniz ve hareketi 30 saniye boyunca uygularınız.

Örnek Program;

  • 30 saniye boyunca Duraksamalı Şınav yapılır.
  • 30 saniye Jumping Jack yapılır.

Bunu 15 set, toplamda 15 dakika kadar uygulayarak hem kassal dayanıklılığınızı artırırsınız hem de yağ yakımı için kalori yakımına katkı sağlarsınız.

Amacınız atletik performansı geliştirerek dengeli ve kuvvetli kaslar inşa etmekse şınav hareketini dengesiz zeminlerde uygulayabilirsiniz.

 

ARAŞTIRMALAR

https://www.researchgate.net/publication/267995821_Effect_of_Push-up_Speed_on_Upper_Extremity_Training_until_Fatigue

 

 

 

Advertisement

Bir Cevap Yazın