Home ANTRENMAN ESNEKLİK & MOBİLİTE Trigger Point (Tetik Nokta) Nedir ?

Trigger Point (Tetik Nokta) Nedir ?

0
2931

Hepimiz eklemlerde ağrıya, istirahat halindeyken spazm hissi veren, hareketliliğini azaltan ve genellikle düzenli olarak antrenman yapan herkeste büyük bir sıkıntı olan bu sıkı kas lekelerine aşinayız. Bu lekelere  trigger point “miyofasyal tetikleme noktaları” da denir. (Buna kendi kendine masaj tekniği)

Son yıllarda bu konuda yayınlanan birçok yeni bilgi var. Ve bir çok kişi bu noktaları en iyi şekilde savaşmak için köpük ruloyla çalışmaları öneriyor. En son çalışmalara göre, köpük ruloyla kaslara masaj  yapmak genel sağlığı arttırmak, esnekliği artırmak, kas yaralanmalarını azaltmak ve toparlanmayı artırmak için harika bir yoldur. ANCAK (!) Tetik noktalarının miyofasiyal serbest bırakılması için en iyi çözüm DEĞİLDİR! Bunun için gerginliği yaşandığı bölgeye lokal yüksek basınç  oluşturacak tenis veya lacrosse topu daha iyi bir yoldur.

Aynı zamanda, diz ağrısı (patellofemoral ağrı sendromu) ile gluteus medius ve quadratus lumborum kaslarındaki miyofasiyal tetikleyici noktaların arasında bilimsel olarak kanıtlanmış güçlü bir bağlantı vardır. Doğru orantılı olarak  bu da bel ağrısına neden olur.

Öyleyse, dizlerinizde veya belinizde ağrı varken tüm gluteus ve quadratus lumborum kaslarınızı sıkı (ve bazen çok ağrılı) lekeler için kontrol etmeyi unutmayın. Miyofasiyal tetik noktalarının bulunduğu noktalara kuvvetli baskı uygulamak için basit bir tenis topu kullanın.

Oksijen eksikliği ve bir tetikleme noktası çevresinde (iskemi adı verilen) uygun dolaşım, düğüm çevresinde metabolik ve iltihaplı yan ürünlerin birikmesini sağlar ve komşu kaslara ve yapılara yapışmaya neden olur. Bu yüzden kalçadaki aşırı gerginlik bel ve diz bölgesinde ağrıya neden olabiliyor.

Kısaca yoğun olarak kullandığınız kas gruplarını ısınma bölümünde 5 dakika masaj yaparak bu yüksek gerginliğe neden olan noktaların çoğalmasını engelleyerek performansınızı koruyabilirsiniz. Ancak daha sonra dinamik hareketlerle vücutu ısısını yükseltmeyi unutmayın yoksa rahatlayan bir bedenle antrenman yapmanız çok zor olacaktır.

 

Özellikle İT BANT gibi sertliği diz stabilitesi açısından  önemli olan bölgeye direk masaj yapmayın bunun yerine bağlantısı olan Tensor fascia Latae ve Gluteus maximus kaslarına uygulama yapın.

 

 

NO COMMENTS

Bir Cevap Yazın