Sırtta , boynunuzda veya omuzlarında baskı veya ağrı yaşıyorsanız , thorasik omurganızın biraz sevgiye ihtiyacı olabilir. 

Fazla itiş ve çekiş hareketi uygulamak bu bölgedeki yapıların hareketliliğini bozar bu da performansınızı direk etkiler.

Torasik Omurga Nedir?

Torasik omurga, boynunuz ile belin alt kısmı arasındaki omur bölgesinin orta bölümüdür. 12 torakal omurgadan (T1-T12) ve göğüs kafesinden oluşur. Göğüs omurgası (thorasik) istikrar için inşa edilmiştir. Gövdeyi dik tutmaya yardımcı olur ve göğüsteki hayati organları korur.

Torasik omurga sertliğe eğimli bir bölgedir çünkü omurganın en esnek bölgesidir. Gerginliği zor ve bu nedenle omuz, boyun ve sırt ile ilgili farklı sorunlara neden olabilir.

Torasik omurga , servikal veya bel omurgasına göre daha ince intervertebral diskler içerir. Bu torasik omurganın daha esnek bir yapıda olmasını sağlar. Kısaca esnekliğini kaybetmiş bir torasik omurga disklere baskı uygular.

Ağrı ve Torasik Omurga Bağlantısı

Sert bir torasik omurga, vücudun herhangi bir yerinde ya da lokalize (bölgesel) bir ağrıya neden olabilir. Aşağıdaki sorunlardan dolayı kaynaklanabilir:

  •  Sırt ağrısı , boyun ve omuzlara aşırı yüklenilmesiyle, bu bölgelerde ağrıya neden olabilir buda baş ağrısını tetikleyebilir. Bunun neden genellikle zayıf duruş ya da uzun süre oturarak çalışmaktır.
  • Torasik omurganın artriti (eklem iltihabı) , yaşlı bireylerde ağrı kaynağı olabilir. Bu sinirlere baskı, hassasiyet ve sınırlı hareket alanı (ROM) yaratabilir.

En basiti başınızın üzerinde dik bir sekilde çubuk veya havlu tutun ve dirseklerinizi bükmeden çömelme yapın eğer cabuk öne gitme egilimi gösteriyorsa bu bölgede hareket bozukluğunuz vardır.

 

  • Kifoz ya da diğer deyişle kamburluk daha çok deformiteye (biçim bozukluğu) veya zayıf duruş neden olur. Kifozun oluşum nedenlerinden biri torakal omurganın yeterli stabilite ve mobilizasyonunun olmamasıdır.

Torasik omurga sertliği ayrıca solunumda değişikliğe neden olabilir . Normal nefes almada kaburgalar bir kepçe sapı gibi hareket etmesi gerekir (yana doğru açılma) ancak sert torasik omurga bölgesi hareketi bastırabilir. Bu da derin bir nefes almanızı zorlaştırabilir.

  • Aşırı durumlardaysa sert torasik omurga, boynun tabanındaki yumuşak dokular kalınlaşmasını sağlayabilir bu da boynun öne geriye hareketlerinde ağrılara neden olabilir.

    Sert Torasik Omurga Nasıl Düzeltilir?

Torasik omurga hareketliliğini iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey bu bölgedeki omurları germe egzersizleridir.

Aşağıdaki egzersizleri uzun süreli araba sürdükten sonra, iş yerinde saatlerce oturduğunuzda veya antrenman önce 10 dakikanızı ayırarak yapabilirsiniz. Tüm hareketleri 45-60 saniye boyunca, 2 set uygulayabilirsiniz.

1. Köpük Ruloyla Torasik Omurga Mobilitesi

Köpük roluyu üst sırtınıza yerleştirin, ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve alt sırtınızı devre dışı bırakarak öne geriye doğru gidin.

2. Göğüs Açma

Sırt üstü uzanılır, kollar aynı yönde avuç içleri birbirine dokunur. Ardından bir kol diğer tarafa doğru götürülür ve dizlerin yerden kalkmaması sağlanır.

 

3. Sehpada Torasik Omurga Uzatma

 

Bir sehpaya veya aynı yükseklikte bir eşyaya dirseklerinizi koyun ve arasına girin bu sırada kalçanızı geriye itin, göğüsünüzü yere bastırın.Arka kolunuzda ve sırtınızda gerilme hissediyorsanız doğru yoldasınız demektir.

4.  Quadruped Uzatma ve Rotasyon

Dizlerinizin üzerinde durun sol elinizi boynunuzun arkasına sağ eliniz zeminde olsun. Alt sırtınızı sabit tutarak boyun arkasında olan elinizle tavana doğru rotasyon yapın ve bu kısımda 2-3 saniye statik duruşlar gerçekleştirin.

5. Duvarda Lat Kaslarını Esnetme

Duvardan 2 ayak mesafesi kadar uzaklaşın, avuçlarınızı omzunun önündeki duvara yerleştirin, sırtınızı düz tutun ve kalçalarınızın üzerine yaslanın.Gövdenizi zemine paralel oluncaya kadar göğsünüzden hafifçe aşağı bastırın. 

6. Köpük Rulo Üzerinde Göğüs Esnetme

Boynunuz ve sırtınız köpük rulo üzerinde , dizler bükülü ayaklar yerde olacaktır.Vücut T pozisyonu alıp göğüs ve omuzlarda esneme sağlanır.

 

 

Bir Cevap Yazın