Germe, hareket alanı sınırlı olduğunda yaralanmanın önlenmesi ve doğru egzersiz uygulanması için çok önemli bir araçtır. Gerilmelerin türleri (dinamik, statik, balistik, pasif, PNF vb.) Vardır.

Fiziksel uygunluk söz konusu olduğunda, dört temel özellik vardır.
  1. Kardiyorespiratuvar Kapasitesi
  2. Kas kapasitesi (Kuvvet-güç)
  3. Esneklik
  4. Vücut kompozisyonu (Yağ/Kas oranı)

Bir spor salonunda herkesi bir şekilde ağırlık kaldırırken veya kardiyo yaparken görebilirsiniz ama özellikle bilinçli esneklik çalışması yapanları çok az görürsünüz.Eğer her antrenman sonunda 5-10 dakika esneme çalışması yaparsanız uzun vadede;

  • Duruşunuzun (postür) iyileştirmesine yardımcı olur.
  • Eklemlerinizdeki hareket alanını kademeli olarak yükseltir, böylece daha fazla bükülebilir, erişebilir ya da uzayabilirsiniz.
  • Vücudunuzun yaşlandıkça daha iyi hissetmesini sağlarsınız.
  • Stres seviyenizi ve bununla nasıl başa çıkmanıza yardımcı olur, rahatlamak ve vücudunuza odaklanmak için zaman ayırmanızı teşvik eder.

Esnekliğinizi arttırmak için en iyi yol (ROM) nedir ? ROM, eklem hareket açıklığıdır. Pasif statik germe işleminin ROM’da en iyi düzelmenin sağlandığı görülmüştür.

Esnekliğin süresine bağlı olarak esnekliğin nasıl arttığını inceleyen bir çalışmaya bakarak, en uygun zamanı görüyoruz. Çalışma 3 grup (15, 30, 60 sn) test etti. Çalışmanın sonunda çalışma sürelerine göre daha fazla esneklik artışı sağlamadığı , 30 saniyede esneklik artışı için en uygun zaman olduğu sonucuna varıldı. .
Haftada kaç kez yapılmalıdır ? Son çalışma, germe sıklığına (haftada 1,3,5 kez) baktılar. Sonuçlar, haftada 3 kez gerilimin esnekliği artırmak için 5 saatlik grupla benzer sonuçlar verdiğini gösterdi.

ARAŞTIRMALAR
1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23715256
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8066111
3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19784479

 

Bir Cevap Yazın