Advertisement

Genetiğiniz ağırlık çalışmalarından aldığınız yanıtta önemlidir. Genetiklerinden dolayı, bazı insanlar fiziksel görünüm ve kuvvet kazançlarında iyi sonuç elde ederken, bazıları aynı ağırlık antrenman programını yaparak (aynı egzersizleri yaparak ve aynı sayıda set, tekrar kullanarak) daha az kazanımlar elde edebilirler.

Aslında genetiğinizi kavramanız, bireysel olarak nelerde iyi olduğunuz ve hangi konularda daha fazla çalışmanız gerektiğini anlamınızı sağlar. Bu şekilde size özel bir antrenman metadolojisi üretebilirsiniz.

Ağırlık antrenmanlarına tepkinizi belirleyen 4 faktör şunlardır;

1# KAS TENDON ORANI

Advertisement

 

 

 

 

 

 

Bir kasın büyüme potansiyeli, kasın boyutu ve tendonunun uzunluğuyla ilgilidir. Bu arada tendon, kasın kemiğe bağladığı yerdir. Tendonun diğer ismiyse, kiriştir. Vücudun en kuvvetli tendonu, baldırlarınızı topuk kemiğine bağlayan aşil tendonudur. Bu tendon, vücut ağırlığının 4-5 katı yükleri absorbe eder.

Uzun kası ve kısa tendonları olanlar, kısa kası ve uzun tendonları olanlardan daha büyük bir kas boyutuna ulaşma potansiyeline sahiptir.

Kas-tendon oranlarının etkisi, baldırlarını sıkan iki kişinin fotoğrafında netçe görülebilir. Alt bacaklarının uzunluklarının kabaca aynı olduğunu, ancak kas karınlarının ve tendonlarının uzunluklarının farklı olduğunu unutmayın. Sağdaki birey, soldaki bireye göre çok daha uzun bir kas göbeğine ve daha kısa tendona sahiptir.

Yukarıda fotoraftaki, her iki birey de 1 sınıf kadın kolej jimnastikçileridir ve bu bireyler yaklaşık 8 ay aynı kuvvet programını yapmışlardır. (Aynı egzersiz, set ve tekrarla ile..)

2#KUVVET

Daha büyük bir kas daha büyük bir kesit alanına sahiptir. Daha büyük bir kesit alanı, daha fazla sayıda protein filamenti (aktin-myozin) ve çapraz köprü içerir, böylece kuvvet üretme kapasitesinizi artarır. Daha büyük kas daha yüksek kuvvet üretimiyse aynı daha fazla hız yani güç üreten kas haline gelebilir. Kısaca kasın hacmi bireylerin oldukça güçlü olma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Kasın enine kesit alanı (hipertrofisi) ve boyu(kas ici kontraktil üniterlerin artmasından dolayı, Cinsiyete bakılmaksızın insan vücudundaki 1 cm2 kas 1.6-3 kg kuvvet üretir.

 

 

 

 

 

 

Diğer önemli notsa kasın içindeki fibril sayısının doğuştan olduğudur. Kasın büyümesinin sebebi; kas içindeki aktin, myozinin kalınlığı ve sayısının artmasından dolayıdır.Bu kasta yeni cekirdekler oluşturarak kas hafızasını saglayan etkide gösterir.Antrenmanı bıraktığınızda kası hacmi kücülsede kas içindeki cekirdekler hemen kaybolmaz.

3#KOL VE GÖVDE BOYUTLARI

Ağırlık kaldırmada size daha fazla kaldıraç (kemik uzunluğu) sağlayan etkiler vardır. Bu daha ekonomik güc üretmenize katkı sağlayabilir. Uzun kaldıraçların yolu uzun olduğu için yük altında kaldıkları süreler ve ürettikleri kuvvet daha fazla olur. Kaldırılan mesafe uzadığı için iş kapasitesi artar. (iş= kuvvet (agırlık)* mesafe)

Bu powerlifting’de kolayca görülebilir. Bench press’te kol uzunlukları ve vücut oranları, kalın bir göğüs ve kısa kollardır , bodur ve deadlift’teki uygun kaldıraç uzunlukları ve vücut oranları, kısa gövde, geniş kalçalar ve kısa bacaklardır. Ancak belirtmek gerekir ki deadliftte en iyisi, uzun kol ve kısa kalın bacaklardır.Bunu alttaki  fotorafta  görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

4#TENDONUN KEMİĞE YERLEŞİMİ

Bir tendon dönme ekseninden ne kadar uzağa bağlanırsa, biyomekanik avantaj ve kuvvet potansiyeli o kadar büyük olur. Yani tendon kemiği ne kadar uzak olup olmadığına göre üretilen kuvvet miktarı degişebilir. Bu Fotoda görünen beyaz kısımlarsa, tendonlardır.Bu kısımda 4 numaralı yer yani tendonun dirsekten ne kadar uzağa yerleştirildiğine göre yorum yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir kişinin 4 numaralı bölgesinin yani tendonun 2.5 cm diğerinin, 4 cm olduğunu düşünün.Kuvvet çarpı kuvvet kolundan yola cıkarak 4 cm tendon yerleşkesi olan kişinin daha aynı ağırlıkta daha fazla kuvvet ürettiği anlamına gelir. Bu yüzden, Arnoldun tendon ekinin uzun olması bicepslerini etkili gösteren faktördür.

 

 

 

 

 

 

Kısaca, tüm erkekler ve kadınlar eşit yaratılmamıştır. Eğer iki kişi aynı ağırlık programını uygularsa, aynı fiziksel görünüm ve kuvvet seviyesine sahip olmaları olası bir durum değildir. Aynı yumurta ikizi değilseniz eğer herkesin kas boyutu ve kuvvetlerini geliştirmek için farklı bir potansiyeli vardır.

Bu nedenle, steroid kullanımı yapan şampiyon vücut geliştiricilerin rutinlerini takip etmek, onlarla aynı vücut ölçülerine ulaşacağınız anlamına gelmez;aynı zamanda şampiyon powerlifter’ların rutinlerini takip etmek, onların aynı güç seviyesine ulaşacağınız anlamınada gelmez..

Ancak genetiğiniz ne olursa olsun, sıkı çalışmak sizi kendinizin en iyisi yapacaktır.Asla pes etmeyin, kendinize güvenin!!

Advertisement

Bir Cevap Yazın