Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sanayileşmiş ülkelerdeki yetişkinlerin % 60-70’i yaşam boyu bel ağrısı çekiyor. Bunun asıl sebebi iş yerinde oturduğunuz saatler, yanlış teknikte yapılan egzersizler ve aşırı antrenman yüklenmeleridir.

Gün içinde fazlasıyla oturarak çalışan kişiler sıklıkla geriye doğru gerginlik yaşarlar. Temelde çok fazla oturmak psoaslarımız için tehlikelidir!

Psoas: Anahtar bir kas

Psoas gerçekten üst vücudu ve alt gövdeyi birbirine bağlayan hayati bir kastır. Omurganın bir ucundan, bel bölgesi ve diğer ucundaki uylukların iç kısmına yapışır. Çekirdeği (Core Kaslarını) dengeler, diyafram ile bağlantı kurar veya iç organları ve sinirleri uyarmak gibi hareketler ve eylemlerde bulunur. Ancak esas görevi uyluğu üst vücuda doğru çeker buna da kalça fleksiyonu (bükmesi) denir.

 Özellikle koşucular ve bisikletleciler bu kasa her antrenmandan sonra köpük ruloyla masaj uygulamalıdır. Çünkü bu kas koşarken bacağın salınımı sağlar.

Psoas ve yaşam tarzı

Farketmememize rağmen, oturduğumuzda psoas diğer kaslarla birlikte çalışır. Başka bir deyişle eğer her gün uzun saatlerce otururuyorsanız, psoas sürekli olarak daralır. O zaman  Lomber omurgayı (alt sırtı) sıkar, kısaltır ve çeker, bazen de onu büker. Bu sadece omurga disklerine baskı yapmaz aynı zamanda bu bölgeyi çevreleyen kaslara baskı yapar. Bu nedenle sırtta gerginlik ve sıkışma hissi yaşanır !

Ne yapmalıyız?

Sıkı ve kuvvetsiz psoas hem atletik perfomansı (hızlı koşmak, daha yukarı sıçramak, core kaslarını stabil etmek) için problem oluşturur hem de bel ağrılarına neden olur. Bu yüzden psoaslara gereken önemi vermeliyiz. Bununla birlikte, kuvveti yetersiz psoas’ı yeterli kuvvete getirmeliyiz. Çünkü zayıf bir psoas kası kötü bir duruşa ve eninde sonunda bel problemlerine yol açar. Psoas çok zayıfsa, pelvis öne itilir ve bel omuru yassılaşır.

Sonuç Olarak;

  • Psoas kaslarında aşırı gerginlik varsa serbest tenis topu veya köpük ruloyla serbest bırakacaz.
  • Kas tonusunu artıracaz.[Kuvveti] Dinlenim durumunda kasta olan gerim.
  • Kası uzatan ve hareketliliğini artıran mobilizasyon çalışmaları yapıcaz.

Kasın doğru noktasını bulun.Tenis topunu bu bölgeye koyun ve 1 dakika kasta basınç oluşturun.Bunu 2 set yapın.

Esneklik çalışması burada seviye seviye geçiş yapabilirsiniz. 30-40 saniye statik esnetme uygulamak yeterli olur.

Kasın tonusunu artırmak için (kuvvet) basit bir direnç bandıyla çalışabilirsiniz.Her iki tarafa 10-12 er tekrar yukarıda 2-3 saniyelik statik duruşlar yapabilirsiniz.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın