Bazen omurga fleksiyonu güvenli ve yararlı olabilir. Omurgayı doğal hareketlere göre eğitmek oluşabilecek sakatlıklardan korur ve performansınızı iyileştirir. 

Ne olursa olsun omurganın nöt pozisyonu korunmalıdır diye fizyoterapistlere ve eğitmenlere öğretilir. Ancak Nötr bir omurga ile koşamazsınız, fleksiyon yapmaya alışmayan bir omurgayla bir cismi atamaz, bir yerden atlayamaz veya fleksiyon yapmayan omurga ile tırmanamazsınız.. Tek yapabileceğiniz, nötr bir omurga ile birinin sizi gömmesini beklemek olur..

Hareket boyunca omurga yuvalarlanır (flexion) , dizler hafif bükülür ve parmak uçlarına kadar uzanılır.

YARARLARI

* Yüzeysel sırt çizgisinde fasyal esneklik sağlanır. Bu gövde dönüşlerinde rahatlama sağlar.
* Hamstring (arka bacak) hareketliliğinde artış sağlar. Bu atletik performansınızı artırır.
* Kalça, karın ve bel altındaki motor kontrolünde artış.
* Toraks ve bel hareketliliğinde artış.
* Sinirsel hareketlilik (sinir sisteminin rahatlatma yeteneğidir)

Progresif adaptasyon sağlanmalıdır. Yani ilerlemiş antrenmanlı bireyler bu hareketi yapmalıdır. Aksi takdirde hazırlıksız bir yapıya bu hareketi yaptırır eline ek direnç verirseniz omurga sakatlıkları kaçınılmazdır. Yine antrenmanlı bireylerde bu hareketi düşük ağırlıklarla yapmalıdır aksi takdirde yüksek kilolarda deadlift yapar omurgayı yuvarlarsanız uzun süreli sakatlıklara yol açarsınız.

Jefferson curl hareketini yavaş yavaş yaparak omurga bölgesindeki kasın uzadığını hissedin..

Hareketi yaparken yüksek bir yere çıkın ve elinize düşük ağırlıklı bir halter alın ve öne doğru uzayın.Ağırlığı artırmak isterseniz bunu 2-3 ayda bir 5-6 kilogram arasında yapabilirsiniz.Ama her zaman dikkatli olmakta fayda vardır.

Omurganın nötr tutulması deadlift sırasında güç aktarımını artırır.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz