Quadratus Lumborum Kası Nedir?

Quadratus lumborum , karnın derinliklerinde yatan ve bel omurgasının her iki yanında yer alan dikdörtgen şeklinde bir kastır. QL, daha büyük kasların altında ve böbreklerin üzerinde yer alan derin bir bel kasıdır.

Fonksiyonel olarak QL, omurganın ve pelvisin stabilizasyonuna katkıda bulunur. Bir taraftaki kası bükmek gövdeyi bu yöne doğru bükerken her iki tarafın da bükülmesi omurgayı uzatır. QL ayrıca göğüs kafesi hareketleri sırasında on ikinci kaburgaya sabitlenir ve nefes verdiğinizde yardımcı bir kas görevi görür.

Quadratus lumborum, lomber omurgayı (alt sırt=bel) stabilize etmek için iliopsoas, lomber paraspinaller ve çeşitli ligamentlerle çalışan bir ekip olarak işlev görür.

(Paraspinal kaslar, erector spinae denilen  sırtınızı destekleyen üç kas grubundan oluşur. Bu üç kas alt omurgadan boyuna kadar uzanarak işlev görürler.)

Quadratus Lumborum’un İşlevi

Quadratus lumborum’unuz birkaç şekilde çalışır:

  • Alt omurgayı yana doğru büküyor. (lower spine lateral fleksion)
  • Gövdeyi döndürür.
  • Pelvisinizi stabilize eder yani sabitler.

Örneğin, bir elinizle ağır bir çanta taşırken karşıt taraftaki QL’niz sizi düz tutmak için zorlu bir şekilde kuvvet üretir. Patlayıcı fırlatma veya tekmeleme işi yaptığınız, QL’nuz gövde konumunu korumak için sert bir şekilde esner ve vücudun her yerine güç aktarmak için omurganın dengelenmesini sağlar. (yani core kası olarak stabilizasyon sağlar.)

Kritik olarak, QL yürüdüğümüzde karşı taraftaki gluteal (kalça) kaslarıyla çalışır, bu yüzden bu kaslar zayıf olduğunda diz üzerine aşırı baskı uygulayabilir çünkü hareket şekli dengesizleşir ve merkez kasların, kalçaların stabilitesini kaybetmesine neden olur.

Sıkı Quadratus Lumborum ve Kalça İlişkisi

Sıkı olan QL tarafında lateral rotasyon olarak da bilinen uzunca etkilenen bir kalça; Bir kalça diğerinden daha yükseldiğinde, yükseltilmiş taraftaki bacağı fonksiyonel olarak kısaltır. Bu, pelvisin tepesini ve kalçayı göğüs kafesine doğru çeken sıkı bir QL’un sıkca belirtisidir.

Kısaca QL gerginliği belin o tarafını kısaltır, bel bölgesinde strese neden olur ve potansiyel olarak şiddetli sırt ağrısına ve skapular problemlere devamında düşmüş omuzlara neden olur. Bu bölgede ki sürekli çekme diz, ayak bileği ve bel ağrılarına neden olacaktır.

Sıkı Bir QL ve Ciddi Sırt Problemleri

Sıkı bir quadratus lumborumun sürekli yanal stresi belinizde ve sakral omurlarınızda, sırtınızın sakatlanmasına neden olabilecek bir kesme hareketi yaratır .

Sızdırmazlık (problem) derecesine ve sorunu düzeltmeden gittiğiniz süreye bağlı olarak, aşağıdakilerden muzdarip olabilir:

  • Sıkı QL kasları dışında genellikle disklerinizin yaşla doğal olarak parçalanan dejeneratif disk hastalığı, çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor . Dejeneratif disk hastalığından muzdarip olduktan sonra hasar kalıcı olabilir.
  • Skolyoz, omurga anormal şekilde döndürüldüğünde ve yana doğru kıvrıldığında meydana gelen bir deformitedir. Sıkı QL’nizden sürekli çekme, omurganızda önemli sağlık sorunlarına neden olacak kalıcı bir eğri oluşturacaktır.

Diz Ağrısı ve QL Bağlantısı 

Diz ağrısı farklı bir Quadratus lumborum problemidir. Sızdırmazlık yerine yani problemli bölge, muhtemelen zayıf bir QL kasınızdan dolayı olur.

Sağ diz ağrınız varsa nedeni genellikle sol QL ve sağ kalça arasında bir kuvvet dengesizliği yaratılmasından dolayıdır. Sol QL kasınızı güçlendirerek bu diz ağrısını hafifletebilirsiniz!

QL’nin Sıkışmasına Neden Olan Ne?

Hareketsizlik veya aşırı yüklenme bu iki problem , sıkı bir QL’ye neden olabilir. Önemli olan kronik ileri fleksiyondur: sabit oturmak veya bisiklet sürmek, uzun süre ileri fleksiyonu sürdürmek sıkı QL kasları yaratabilir.

Eğer bu kası aşırı kullandığınızı gözlemliyorsanız özellikle squat, deadlift gibi hareketlerinizden önce bu kasa özel germe ve hareketlilik egzersizleri uygulayın.Q

Bir Cevap Yazın