Psoas kası kesinlikle vücuttaki en özel kastır. Bu kas olmasa sabah yataktan kalkamazdınız.

Psoas kası , gövde ve bacaklar arasındaki temel köprüdür. Duruşunuzu etkiler ve omurganızın dengelenmesine yardımcı olur. Yürümek, koşmak , bisiklete binmek, koltukta oturmak ne yapıyorsanız yapın bu kas her zaman aktiftir.

Psoas temel kalça bükücü kas olduğu için sıkı ve gerilmiş olması durumunda çevresindeki kasların dengelenmesine ve aşırı kullanıma neden oluyor. Özellikle bel ve pelvis (kalça kemiği) ağrılarına neden olur.

Mekik hareketi neden herkes için sağlıklı bir hareket değildir sorunun cevabıysa yine bu kastan kaynaklıdır. Özellikle bel bölgesinin kuvvetsiz ve psoas gibi önemli bir kasın aşırı sıkı olmasından kaynaklıdır. Çünkü siz mekik çekerken gövdenizi aşırı yuvarlayıp psoasınızıda sabit bir şekilde sıkmaya itersiniz.

 

Eğer karın kaslarınız kuvvetsiz ve psoas major kasınız aşırı sıkıysa bu karın bölgesinin öne itilmesine ve  sindirim, solunum, menstrüasyon üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir.

Psoas Kası Hakkında Bilinmesi Gerekenler ?

Yapısal olarak psoas kaslarınız, çekirdeğinizdeki (CORE) en derin kaslardır. Bunlar 12 inci kaburga, 5 bel omuru ve pelvis arasında yer alır. Aslında, omurganızı bacaklarınıza bağlayan tek kastır.

Psoas kaslarınız, merdivenlerden çıkarken kalça ve bacaklarınızı göğsünüze doğru bükmenizi , yürürken veya koşarken bacağınızı ileri doğru hareket ettirmenize, yerden bir şey almak için öne doğru eğildiğinizde gövdenizi öne doğru bükmenize her türlü hareket ve oturma sırasında gövdenizi ve omurgasınızı dengeleme görevini üstlenir.

Tek işi kassal süreçleri yönetmek değildir. Psoas, iç organlarınızı destekler ve kan ve lenf hücrelerinin içine ve dışına itilmesine izin veren hidrolik pompalar gibi çalışır. Ayrıca sadece yapısal refah için değil psikolojik rahatlık içinde önemlidir çünkü diyafram kasını etkiler solunum süreçlerine yansır. Kısaca duygu kası diyede kullanılır.

Psoas kasları ile diyafram arasındaki bu bağlantılar,  yürüme ve nefes alma yeteneğinizi ayrıca korku ve heyecana nasıl tepki verdiğinizi etkiler. Bunun nedeni, şaşırdığınızda veya stres altında olduğunuzda, psoas’ınız büzülür. Diğer bir deyişle uzun süreli stres durumundan psoas direkt etkilenir.

 • uzun süreli oturmak
 • uzun süreli koşu veya yürüyüş yapmak
 • yanlış pozisyonda uyku
 • çok fazla mekik çekmek
 • aşırı stresli olmak

Bunları yapmak kalçanızın önünü sıkar ve psoas kasınızı kısaltır. Ancak , kalça ekleminizin önünde ağrı çekiyorsanız, psoasınızı otomatik olarak germeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazen kası esnetmek çok daha zararlı olabilir çünkü kasın sıkı mı yoksa aşırı gerilmiş (kuvvetsiz) olduğunu iyi bilmeniz gereklidir.

Psoas Kas Dengesizliğini Anlamanızın 7 Yolu

Sıkı (veya kısa) bir psoas kasınız olduğunda, özellikle bacakları kaldırırken, belinizde veya kalçalarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Bu bel bölgesinde diskleri sıkıştıran kas nedeniyle oluşur.

Kaslarınızı germek ve psoas üzerindeki gerilimi bırakmak, bunun olmasını önlemenin en iyi yoludur. Psoas kaslarınızı gevşetmek, germek ve kuvvetlendirmek her zaman dikkat ister.Kasın esneklik mi yoksa kuvvet sorunu mu yaşadığını iyi bilmelisiniz aksi takdirde gerilmiş kası daha da gererseniz sorun büyüyebilir.

Vücudunuz size psoasınızın neye ihtiyacı olduğunu söyleyecektir. Bir psoas kas dengesizliği olup olmadığını anlamanın 7 yolu:

 1. İki Bacak Arasında Uzunluk Tutarsızlığı: Sıkı bir psoas kası, kalça kemiğinin (pelvis) ileri dönmesine neden olabilir. Bu da bacağınızın etkilenen tarafında iç dönmesine neden olabilir. Karşı bacak dengelemek amacıyla dışarıdan dönecektir. Bu etkilenen bacağın mesafesini kısaltır, böylece her adım attığınızda bacağınızı kalça soketinize çeker.         Bu fonksiyonel bacak uzunluğu tutarsızlığına yol açabilir.
 2. Diz ve Bel Ağrısı: Sıkı bir psoas femuru kalça soketinize kilitlendiğinden, eklemde rotasyon meydana gelemez. Bu dizinize ve bel problemlerine neden olabilir.
 3. Postural Sorunlar:  Psoas çok kısa veya sıkıysa , bu omurga sıkıştırılması ve hiperlordoz yani belinizi içeri çekerek pelviste ön eğim oluşturur bu da  “ördek popo.”  denen fiziksel durumu yaratır. Eğer psoas kuvvetsiz bir yapıdaysa , bu doğal omurga eğrisinin dümdüz olmasına yani “düz bir popo” yaratır. Bu yanlış hizalama, oturma kemiğini aşağı çeken sıkı hamstringlerle bağlantılıdır. Doğal eğriliğin bozulması özellikle de intervertebral disklerde bel hasarına neden olur. Kalçanızın önünde de ağrı hissedebilirsiniz. Son olarak, psoas kaslarınızın hem sıkı hem de gerilmiş olması mümkündür. Bu durumda, pelvisiniz ağırlık merkezinizin önünde öne çekilir ve sırtınızın eğriye (geri çekilme) ve başınızın öne dürtülmesine neden olur.
 4. Bağırsak Hareketliliğinde Sorunlar: Sıkı bir psoas kası kabızlığa katkıda bulunabilir veya hatta neden olabilir. Büyük bir lomber sinir ağı ve kan damarı ağı, psoas kaslarının içinden ve çevresinden geçer. Psoas kaslarındaki gerginlik kan akışını engelleyebilir ve pelvis organlara ve bacaklara sinir dürtülerine neden olabilir.
  Ek olarak, psoaslar sıkı olduğunda gövdeniz iç organlarınız için alanı azaltarak kısalır. Bu, gıda emilimini etkiler. Bu nedenle, kabızlığa ve cinsel işlev bozukluğuna katkıda bulunabilir.
 5. Menstrüel krampları: Psoas kaslarınızdaki bir dengesizlik, üreme organlarınıza baskı uyguladığı için menstrüel kramplardan kısmen sorumlu olabilir.
 6. Göğüs solunumu: Sıkı bir psoas kası, göğüs kafesinin ileri doğru itilmesini sağlayabilir. Bu sığ durum alınan oksijenin miktarını sınırlar ve boyun kaslarınızın aşırı kullanılmasına yol açar.
 7. Yorgun hissetmek. Psoas kaslarınız, böbrek ve adrenallarınızın dayandığı kas duvarını oluşturur. Düzgün nefes aldığınızda diyaframınız hareket eder ve psoas kaslarınız bu organlara hafifçe masaj yaparak kan dolaşımını uyarır. Ancak, psoas kasları dengesiz hale geldiğinde, böbrekleriniz ve adrenal bezleriniz de fiziksel ve duygusal yorgunluğa neden olur.
  Aslında, Psoas Kitabının yazarı Liz Koch’a göre , “Psoas, böylesine temel fiziksel ve duygusal reaksiyonlara o kadar katı bir şekilde dahil oluyor ki, kronik olarak gerilmiş bir psoas vücudunuzu sürekli olarak tehlikede bulunduğuna işaret ediyor, adrenal bezleri yoruyor ve bağışıklık sisteminin tükenmesi. ”

Diğer Yazı ” Psoas Kaslarınızı Mutlu ve Sağlıklı Tutmanın Püf Noktaları” olacaktır.

REFERANSLAR

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796950/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3082678/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5717490/

https://www.yogajournal.com/practice-section/the-psoas-is

 

1 YORUM

Bir Cevap Yazın