Home ANTRENMAN Futbolda Koşu Mesafelerinin Doğrudan Sonuca Bir Etkisi Var mı ?

Futbolda Koşu Mesafelerinin Doğrudan Sonuca Bir Etkisi Var mı ?

0
482

 

Bugün ki yazımda koşu mesafeleri hakkında konuşacağız…

Koşu mesafelerinin sonuca nasıl bir etkisi var ❓

Koşu mesafelerinin lig sıralaması ile bir ilişkisi var mıdır ❓

Topa sahipken yüksek hızdaki koşular neden önemlidir ❓

 

Futbolda Koşu Mesafelerinin Doğrudan Sonuca Bir Etkisi Var mı ?

Bir maç sırasında elit bir futbolcu tarafından kat edilen toplam mesafe 10-13 km’dir (Bangsbo ve diğerleri, 1991; Mohr ve diğerleri, 2003; Krustrup ve diğerleri, 2005; Bangsbo ve diğerleri, 2006; Mascio & Bradley, 2013). Bu mesafenin büyük bir kısmı yürüme ve düşük şiddetteki koşu hızları ile kat edilir önemli olan oyuncuların kat ettiği yüksek şiddetteki koşular (19.8-25.2 km/h) ve sprint (25.2 km/h>) mesafeleridir. Bu önemli olan koşu hızları birinci sınıf oyuncuları diğer oyunculardan ayıran temel fiziksel parametrelerinden birisidir. Koşu mesafeleri hocanın oyun sistemine teknik taktik olarak nasıl hazırlandığına göre değişkenlik gösterebilir buna en iyi örnek Mourinho’nun topa sahip oyunu benimsememesi Guardiola’nın ise tam aksine topa sahip oyunu benimsemesi gibi.

Mourinho, Guardiola'nın kulağına ne söylediğini açıkladı | Goal.com Türkçe

Maç kazanmak ve başarılı olmak istiyorsak daha fazla mı koşmam gerekiyor ?

Bu kısımda La Liga , Seri A , Premier Lig gibi liglerdeki takımların sıralamalarının mesafeler ile bir alakası var mı yok mu  bunu inceleyeceğiz.

Premier Ligi incelediğimizde yüksek şiddetli koşu ve sprint mesafeleri başarı için kritik bir faktör olarak gözükmüyor burda gözümüze tek çarpan

1-5 arasındaki takımların topa sahipken yaptığı yüksek şiddetli koşular bunlarda çok küçük korelasyon gösteriyor.

 

 

 

İtalya’da beklediğimiz gibi daha az başarılı takımlar daha fazla yüksek şiddetli ve toplam mesafe kat etmiş.

Başarılı olan takımların burda topa sahipken yaptığı koşuları başarı faktörü ile ilişkilendirebiliriz.

 

 

 

 

Bu sıralama 2013/2014 yılının  Atletico Madrid’in şampiyon olduğu sezonun sıralamasıdır.

Burda yüksek şiddetli koşu mesafesi az gözükebilir bunun sebebi 20km/h ve 21km/h gibi hızlar yüksek şiddetli koşuya dahil edilmemiş.

Burda da göze çarpan şampiyonlar ligine katılan takımların küçük bir miktar sprint mesafelerinin fazla olması fakat doğrudan koşu mesafeleri sıralamada etkili olmamış.

Yazımın başında birinci sınıf oyuncuların diğer oyunculara göre daha fazla yüksek hızlı koşular yaptığından bahsetmiştim yazıda kast ettiğim birinci sınıf oyuncular en üst liglerde oynayan oyunculardır.

Premier League running stats this season revealed | Football News | Sky Sports

Şuana kadar geldiğimiz yerde koşu mesafeleri aynı ligdeki takımlar arasında başarı faktörü ile ilişkilendirilmiyor buda bize takımın ve oyuncuların teknik kapasiteleri biraz daha açacak olursak topa sahip olma yüzdesi, başarılı pas sayısı, isabetli pas yüzdesi, gol beklentisi, toplam pas sayısı gibi teknik özellikler ön plana çıkıyor. Biliyorum yazıyı okuduğunuzda topsuz kat edilen koşu mesafeleri çok önemli değil gibi gözükebiliyor ancak topa sahipken yapılan doğru yerlerde doğru yüksek hızda gerçekleşen koşular maçlarda gol anından önce gerçekleşen en sık atraksiyon olarak geçiyor bu yüzden ikisini harmanladığımızda yüksek teknik kapasiteye sahip doğru yerlerde doğru koşuları yapan oyuncular müsabakanın kaderini belirleyebiliyor.

Koşu mesafelerinin en önemli yanlarından birisi ise artık rakip takım oyuncuların 1-2-3 dakikada ne mesafe kat ettiklerini görebiliyoruz oyuncu yorgun ise bu mesafeler azalıyor buna bağlı olarak karar verme reaksiyon gibi tepki süreleri geriliyor buda rakip takımın nerde zaafı varsa bunu ortaya çıkarabiliyor. Bunun sonucunda rakip takımın o bölgesine yoğunlaşmak yüksek hızlarda koşular gerçekleştirmek müsabakanın sonucunu değiştirebiliyor.

Ayrıca bu ayrı bir konuda olsa çok küçük bu konuya değinmek istiyorum futbolun fiziksel parametreleri her geçen yıl artıyor buna bağlı olarak oyuncular eskisinden daha fazla koşmaya ihtiyacı var. Ayrıca ligler arasında baktığımızda alt ligde oynayan bir oyuncu üst ligde oynamak  istiyorsa daha fazla yüksek hızlarda mesafe kat etmek zorunda.

Bu yazıda futbolun fiziksel özelliklerinden bahsedilmiştir bir takımın teknik-taktik stratejisi maçın sonucuna göre topa sahip olup olmadığına göre mesafeler değişkenlik gösterebilir !

Bir sonraki yazımda Türkiye’nin toplam koşu mesafelerinde 27 ligin arasından 26. yüksek şiddetli koşularda 26 lig arasından 23. olduğundan bahsedeceğim…

Pratik çıkarımlar;

Koşu mesafeleri ligler arasında başarı faktörü ile ilişkilendirilmez 

Koşu mesafeleri kaybeden ve kazanan takımları belirlemez 

Topa sahipken yapılan koşular başarı faktörü ile bir miktar ilişkilendirilebilir 

Topa sahipken yapılan doğru koşular müsabakada belirleyici faktörlerdir 

Yüksek hızlarda yapılan koşular birinci sınıf oyuncuları diğer oyunculardan ayırır 

Yazar: Kerem Can Karaca

Instagram: https://www.instagram.com/keremcankaracacoach/

Mail:[email protected]

 

 

 

NO COMMENTS

Bir Cevap Yazın