Foam roller (köpük silindir) kaslarda oluşan gergin noktalara basınç uygulayarak azalmış kas ve eklem ağrısı, artan kan dolaşımı, gelişmiş hareket kabiliyeti, denge gibi özellikleri sağlar. Gergin noktalar eklemlerin hareket açısını kısıtlar sakatlığa davetiye çıkarır en önemlisi ağrılı kasların oluşmasına neden olur.Sürekli oturarak çalışan birinin sırtında ve omuzlarındaki ağrılar buna örnek verilebilir.

Antrenman kaslarınızda sürekli arıza ve tamir süreci geçirmesine neden olur.Zamanla, kasları çevreleyen bağ dokusu olan fasya, temel kasın daha fazla hasar görmesini önlemek için kısaltmaya başlar ve kasların sıkışmasına neden olur.

Fasya kısıtlandığında kaslardaki yapışıklıklar ağrıya, hareketin kısıtlanmasına,yürüme değişikliğine ve potansiyel yaralanmaya neden olur.

Örneğin, İT  bandınızın çevresindeki sıkılığı önleyemezseniz bu bant çevresindeki kasları gerginleştirir bu da İT Band Sendorumu yaşamasına ve diz sağlığını etkilemesine kadar gider.

 

Kısacası, köpük silindir kullanımı  miyofasyal salınımla birlikte daha güçlü, daha hızlı, daha az yaralanmaya eğilimli bir birey/sporcu olabilirsiniz.

4 KRİTİK KÖPÜK SİLİNDİR HATASI!

Köpük silindir doğru kullanırsa bir çok yaralanmayı önleyebilir sakatlıkları geçirebilir.Ancak hatalı kullanımında tahriş edici ve özellikle bedensel yaralanmalara yol açabilir

Hata #1:DOĞRUDAN YARALI ALANA YAPILMASI

Birincisi; Köpük yuvarlama, miyofasyal salınım söz konusu olduğunda ağrı alanına sürekli yuvalama yapmak bölgede daha fazla iltihaplanma ve gerginlik yaratır bu da kasın iyileşme süresini direkt etkiler.İkincisi, ağrıyı hissettiğiniz yer her zaman yaralanmanın kaynağı değildir.

Örneğin, IT bandındaki sorun, gluteus maximus (büyük kalça) kasının sıkı olmasının bir sonucudur.Çünkü fasyal sistemde birbirine yapışan noktaları bir hayli fazladır.

Bunun yerine ne yapılabilir ?

Doğrudan ağrıya neden olan bölgede çalışmak yerine köpüğü yavaşça ağrı merkezinden çevresinde bağlanan kaslara doğru yuvarlayın.
Bu şekilde daha fazla iltihaplanmayı önlemekle kalmaz, aynı zamanda yaranın gerçek kaynağını hedef almış olursunuz.

Hata #2: KÖPÜK RULOYU ÇOK HIZLI YUVARLAMAK

Köpük silindirin kaslara masaj yaparken çok hızlı uygulamalar yapmak!

Ne yazık ki, köpükle hızlı uygulamalar yapmak kas dolaşımı hızlandırsada fasya ve hasarlı kas fibrillerinde gereken rahatlamayı sağlamıyor.

Bunun yerine ne yapılabilir?

FASYA, kalın lifli doku ağıdır. Bu nedenle, köpük silindirin çabuk geçişi ile serbest bırakılamaz. Hareketlerinizde yavaş ve bilinçli olmalısınız. Hassas bir alanı bulduktan sonra yavaş yavaş yerinde ileri geri çalışmalısınız.

Hata #3:BİR BÖLGEDE ÇOK UZUN ZAMAN KALMAK

Genelde spor yapanlar aşırıya kaçmanın her zaman daha fazla kazanım getireceğini düşünürler. Ancak kesinlikle yanlış bir kanıdır.

Bir örnek vermek istiyorum; Aşil tendonumdan sakatlanmıştım.Doktora gittim bana her 1 saatte bir 15 dakika yaralı bölge çevresine buz yapmamı istedi.Ben her 1 saatte bir 30 dakika buz yaptım.Sabah kalktığımda aşilimde dondurucu yanıkla uyandım.Sonra düşündüğümde bir şeylerde aşıraya kaçtığımı gördüm..

Bir noktada çok uzun süre kalmak oradaki sinirleri tahriş edebilir veya dokuya zarar verebilir, bu da morluk ve iltihaplanmaya neden olur.

Bunun yerine ne yapılabilir?

Yapmanız gereken ilk şey nazik davranmaktır! Kasa vereceğiniz basıncı ayarlamak için ilk önce diğer bacakların yardımıyla vücut ağırlığınızın yarısıyla daha sonra tüm vücut ağırlığınızla çalışmalar yapın.

Herhangi bir alanda harcanması gereken maksimum süre 25-30 saniyedir.Bundan fazlası daha fazla kasta tahribat demektir.Gerek yok!

 

Hata #4:KÖTÜ DURUŞ VE YANLIŞ TEKNİK KULLANIMI

Köpük yuvarlama zordur. Gerçekten iyi ter atacağınızı garanti ediyorum..

 

IT Bantta oluşan gergin noktaları açmak için çalışırken dayanılmaz acılar yaşayabilirsiniz ve ilk acıda hemen başka kasa geçebilirsiniz genelde bu ön bacak dörtlü uyluk kası olur.

Bu mevcut yaralanmaları daha da kötüleştirebilir, kusurları veya kas zayıflıklarını oluşturabilir.

Bunun yerine ne yapılabilir?

Hedef kasta kalmaya hareketi yavaş yavaş uygulamaya özen gösterin.Çalışma boyunca formunuza konsantre olun.

Ayrıca telefonunuzu kullanarak kendinizi videoya çekebilirsiniz.Böylece yanlış yaptığınız pozisyonları düzelterek geribildirim sağlamış olursunuz.

Aslında bu konuda en iyisi ya kas anatomisini öğrenmek ya da bir uzmandan yardım almaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz